Boxerii moldoveni Mihail Cvasiuc (60 kg), Dumitru Galagoț (64 kg) și Alexei Zavatin (plus 91 kg) și-au asigurat ieri medaliile de bronz la turneul internațional ”Bocskai Istvan Memorial”, care se desfășoară la Debrecen (Ungaria).

Toți au obținut câte două victorii și astăzi vor lupta pentru calificarea în finala competiției.

Mihail Cvasiuc va boxa cu reprezentantul Ucrainei. Dumitru Galagoț se va duela cu campionul Belarusului, iar Alexei Zavatin – cu solul Croației, notează moldpres.

Vasile Belous (69 kg) a repurtat victorie în runda inaugurală, iar în cea de-a doua a fost declarat învins de reprezentantul Chinei, care potrivit antrenorului Petru Caduc a încălcat regulamentul lovind de două după comanda ”Stop!”. Delegația moldovenească a depus un protest pe marginea acestui eveniment, dar el nu a fost acceptat.

În primele meciuri disputate au suferit înfrîngeri Veaceslav Gojan (56 kg) și Victor Carapcevschi (75 kg). Cel mai bun boxer moldovean este Veaceslav Gojan, medaliat olimpic cu bronz la Beijing (2008), campion european (Ankara, 2011).