Familia Marcu pe podiumul internațional la Campionatul Mondial de lupte pe plajă U20

Succes remarcabil pentru sportul moldovenesc la Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă U20! Luptătorii de la Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice au strălucit în competiția desfășurată pe nisip, aducând acasă două medalii prețioase și titlurile de campion și vicecampion mondial.

Un moment deosebit de emoționant a fost finala categoriei de 80 kg, unde verișorii Ion și Laurențiu Marcu s-au înfruntat pentru aur. Ion Marcu a cucerit medalia de aur, în timp ce Laurențiu Marcu a obținut argintul.

Pe lângă această performanță, Moldova a obținut alte victorii importante:

Luciana Beda – campioană mondială la categoria 70 kg
Alexandru Borș – campion mondial la categoria 90 kg

Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă U17 și U20 s-a desfășurat în Grecia, în perioada 19-20 septembrie, iar lotul național de lupte a fost condus de antrenorul Maxim Gîlcă.

Fă-ți telefonul mai inteligent cu știrile Evenimentul.md. Abonează-te și fii mereu la curent!