Familia Marcu pe podiumul internațional la Campionatul Mondial de lupte pe plajă U20

0

Succes remarcabil pentru sportul moldovenesc la Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă U20! Luptătorii de la Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice au strălucit în competiția desfășurată pe nisip, aducând acasă două medalii prețioase și titlurile de campion și vicecampion mondial.

Un moment deosebit de emoționant a fost finala categoriei de 80 kg, unde verișorii Ion și Laurențiu Marcu s-au înfruntat pentru aur. Ion Marcu a cucerit medalia de aur, în timp ce Laurențiu Marcu a obținut argintul.

Pe lângă această performanță, Moldova a obținut alte victorii importante:

Luciana Beda – campioană mondială la categoria 70 kg
Alexandru Borș – campion mondial la categoria 90 kg

Campionatul Mondial de Lupte pe Plajă U17 și U20 s-a desfășurat în Grecia, în perioada 19-20 septembrie, iar lotul național de lupte a fost condus de antrenorul Maxim Gîlcă.

Fă-ți telefonul mai inteligent cu știrile Evenimentul.md. Abonează-te și fii mereu la curent!