Simona Halep a revenit în circuitul WTA cu o victorie la Hong Kong

0

Simona Halep a debutat cu dreptul la turneul WTA 125 de la Hong Kong, învingând-o în 3 seturi pe Arina Rodionova, scor 6-2, 4-6, 6-4.

Simona Halep a revenit cu victorie după o absență de cinci luni, ea a învins-o pe Arina Rodionova, numărul 114 mondial, la turneul WTA 125 de la Hong Kong și a obținut și prima victorie de când a trecut de Anastasia Potapova, în 2022, la Cincinnati.

Miercuri, fostul nr. 1 mondial a jucat primul ei meci după ce o accidentare la genunchi a forțat-o să se retragă în mijlocul meciului la Trophée Clarins în luna mai. Și după un început puternic, românca a încetinit puțin și a arătat o oarecare inconsecvență, însă a reușit în cele din urmă să o învingă pe Rodionova cu 6-2 4-6 6-4 în puțin peste două ore de joc.

Primul set a fost fără istoric. Simona a câștigat cu 6-2, o adevărată demonstrație de forță.

Dar apoi, australianca de pe locul 114 a început să dea semne de viață și a câștigat primele trei game-uri ale setului următor. Deși dublă campioană de Grand Slam a reușit să recupereze acel break, ea a pierdut totuși setul al doilea după ce și-a pierdut serviciul în al 10-lea game.

În setul al treilea, Halep a condus de două ori cu un break, dar de două ori și-a irosit avantajul. Din fericire pentru jucătoarea în vârstă de 33 de ani, ea a reușit să-și păstreze calmul – a făcut din nou break pe serviciul australiencei în al nouălea game – și a servit pentru meci în game-ul următor.

În turul următor, Simona Halep va juca cu favorita numărul 7, Anna Blinkova.

Fă-ți telefonul mai inteligent cu știrile Evenimentul.md. Abonează-te și fii mereu la curent!