Para atletul Gheorghe Spînu, pe locul opt la Jocurile Paralimpice

0

Para atletul moldovean Gheorghe Spînu s-a clasat pe locul opt la proba aruncarea greutății, categoria F35, la Jocurile Paralimpice de la Paris. El a înregistrat un rezultat de 9.62 metri, acesta fiind și cel mai bun rezultat al său.

Medalia de aur la această probă și categorie sportivă i-a revenit lui Khusniddin Norbekov, din Uzbekistan, care a înregistrat un rezultat de 16.82 metri, transmite evenimentul.md cu referire la IPN.

Podiumul a fost completat de argentinianul Hernan Emanuel Urra, care a obținut medalia de argint, înregistrând rezultatul de 16.11 metri, și iranianul Seyed Aliasghar Javanmardi, care și-a adjudecat medalia de bronz, cu un rezultat de 15.84 metri.

Pentru Gheorghe Spînu aceasta a fost prima evoluție la Jocurile Paralimpice din cariera sa.

Jocurile Paralimpice de la Paris au loc în perioada 28 august – 8 septembrie.